Archeologové našli hrob desetiletého "upíra". Římané se báli, že vstane z mrtvých

Zahraniční

Zprávy / Zahraniční 103 Zobrazení komentářů

Archeologové našli hrob desetiletého "upíra". Římané se báli, že vstane z mrtvých

Řím - Archeologové& v Itálii hlásí unikátní nález. Když prohledávali dětský hřbitov ve městě Lugnano, které leží zhruba 100 kilometrů severně od Říma, našli pozůstatky "upíra". Konkrétně šlo o desetileté dítě, které bylo rituálně& pohřbeno, aby nevstalo z mrtvých.

Dítě mělo v ústech vložený kámen a pohřbeno bylo& pod velkými střešními taškami. Kostra pochází z 5. století, kdy v oblasti řádila malárie. Tehdejší Římané se zřejmě báli, že se dítě vrátí a bude šířit nezvyklou nákazu, píše& britský deník& The Independent.

Vědci neuvedli, zda šlo o chlapce, nebo dívku. Věk dítěte nicméně& překračuje průměr u ostatních pochovaných na dětském hřbitově v Lugnanu.

"Nikdy jsem nic takového neviděl. Je to velmi děsivé a zvláštní," uvedl profesor David Soren z americké University of Arizona, který vede vykopávky v& Itálii přes tři desetiletí. "Víme, že Římané se velice obávali návratu mrtvých a neostýchali se použít ani čarodějnictví, aby udrželi zlo, které napadlo tělo, uvnitř."

Na kameni, který mělo dítě vložený do úst, archeologové zaznamenali stopy po zubech. Čelist byla navíc otevřená, což podle nich dokazuje, že nezvyklý způsob pohřbu byl záměrný.

"Očekával jsem, že pod dvěma velkými střešními taškami, které byly k& pohřbení použity, najdeme něco unikátního. Možná dvojí inhumaci, tedy dva jedince uložené do jednoho hrobu, což by nebylo na tomto pohřebišti neobvyklé," popisuje David Pickel z americké Stanfordovy univerzity, který vykopávky řídil.

Nález& ale jeho očekávání předčil: "Když jsme desky odstranili, bylo ihned jasné, že jde o staršího jedince." I to je kromě nezvyklého způsobu pohřbení jedinečné pro nálezy v této oblasti.

Takzvaný "upír z& Lugnana", jak se nálezu přezdívá, navíc není jediný. Podivných ostatků našli archeologové na dětském hřbitově v Lugnanu více. Například tříletou dívku s& kameny přivázanými k& rukou a nohám. I tady byl důvodem pravděpodobně strach z nemrtvých. Další hroby obsahovaly ropuší kosti nebo havraní drápy, které zase naznačují čarodějnické praktiky.

Podobný způsob pohřbívání lze najít po celé Evropě. Mezi nálezy nechybí ostatky rozčtvrcených těl ani probodaná srdce, což mělo zabránit návratu mrtvých mezi živé. A objevů může ještě přibýt. Archeologové se příští léto hodlají vrátit zpět na pohřebiště v Lugnanu, které je z& velké části neprozkoumané.

Video: Archeologové objevili tajemný kostel na Vyšehradě

Komentáře