Česko je velmocí v proutkaření. Pro mnohé jde o šarlatánství, studnaři mu však věří

Domácí

Zprávy / Domácí 76 Zobrazení komentářů

Česko je velmocí v proutkaření. Pro mnohé jde o šarlatánství, studnaři mu však věří

Jihlava - Podle údajů v Centrálním registru vodoprávní evidence provozovaném ministerstvem zemědělství bylo v letech 2014−2015 v Česku úřady povoleno jen zhruba 8700 nových studní, zatímco v letech 2016−2017 už přes 10 tisíc.

Studnaři zpravidla v rámci svých služeb vyhloubení studny a přípravy veškeré potřebné dokumentace nabízí mimo jiné i nalezení vhodného místa, kam studnu umístit.

Co však může nejednoho zákazníka překvapit, je, že tento proces často provází metoda hledání podzemní vody pomocí virgule. Tou nemusí být pouze známý dřevěný proutek ve tvaru vidlice, ale také kovové drátky, elektrody či pružiny.

"Je to stará a osvědčená metoda a pořád je dobrá. Víceméně každá vrtná společnost v okolí má svého proutkaře," uvádí Jiří Hobza, majitel jihlavské vrtné společnosti Drilling wells. Jeho slova potvrzují i další dvě desítky Hospodářskými novinami oslovených studnařů.

V čem tkví tajemství proutkařů, však není zcela jednoznačné ani podle jejich zastánců. Někteří si myslí, že skutečně dokážou vycítit s pomocí virgule vodu a umí odhadnout i její množství a hloubku, ve které se nachází. To je však podle hydrogeologa Petra Čížka ze společnosti A až Zet nesmysl.

Čížek tvrdí, že vědecké výzkumy převážně z 80. a 90. let dokazují, že proutek, respektive proutkař, ve skutečnosti vodu rozpoznat neumí. "Proutek vůbec nereaguje na vodu, ale na výčnělky skály pod hlínou a na okraje puklin, kterými rozštěpily horninu horské tlaky. Ve skutečnosti existuje již přes čtvrt století přesná metodika, jak a k čemu tuto užitečnou geofyzikální pomůcku používat," říká Čížek.

Odpůrci proutkařství, jako například členové českého klubu skeptiků Sisyfos, jsou přesvědčeni, že jde o šarlatánství. Proutkařům, kteří dokážou, že jejich metody skutečně fungují, nabízí dokonce v rámci své Paranormální výzvy odměnu. Žádný zájemce v ní zatím neuspěl.

Oproti geofyzikálnímu měření za pět až deset tisíc vyjde proutkař i na méně než tisícovku. Studnařské firmy navíc mnohdy za tuto službu nechtějí vůbec nic, a navíc při určení místa vlastním proutkařem někteří nabízí i záruku, že vodu navrtají. V opačném případě zákazník neplatí.

Komentáře