Kryptoměny mají za sebou rekordní rok, zhodnotily i o tisíce procent

Ekonomika

by Administrátor 488 Zobrazení komentářů

Kryptoměny mají za sebou rekordní rok, zhodnotily i o tisíce procent

Rok 2017 se ve finančním sektoru nesl ve znamení kryptoměn, jejich obrovský růst si vyžádal pozornost nejen etablovaných amerických burz.

Na začátku letošního roku byla celková tržní kapitalizace kryptoměn 18 miliard amerických dolarů. V tuto chvíli činí 600 miliard, a to rok 2017 ještě neskončil. Znamená to nárůst o 3300 procent, což je číslo velmi vysoké.

Když se řekne kryptoměny, pokud někdo ví, co si pod tím představit, většinou to bývá bitcoin coby nejstarší digitální měna tohoto druhu. Ten zažil velmi dobrý rok, jeho hodnota zatím vzrostla z 963 dolarů na současných 18962 neboli více než devatenáctkrát.

To je sice úctyhodný růst, ale na poměry kryptoměny nikterak výjimečný, a ani ne nejlepší. Prim letos zatím drží kryptoměna ripple, jejíž hodnota vzrostla o neuvěřitelných 11300 procent, neboli stotřináckrát. Ripple tedy zhodnotil zhruba šestkrát více než bitcoin.

Dařilo se také mnoha dalším kryptoměnám, jako etheru, který zhodnotil osmdesátdevětkrát. A takto bychom mohl pokračovat dál a dál.

Čím to, že kryptoměny tak dramaticky rostou? Jde především o jejich technologie, které umožňují jednoznačnou, decentralizovanou, nefalšovatelnou a levnou evidenci jakéhokoliv vlastnictví, vše bez centrální autority, které by bylo nutné důvěřovat.

Digitální měny založené na kryptografii se tedy uplatňují nejen při převodech peněz, ale například také u decentralizovaných aplikací všeho druhu nebo evidenci původu zboží.

Podle mnohých se jedná o nový fenomén, které vedle internetu informací, který známe od devadesátých let minulého století, umožní internet hodnot.

Dramatický růst cen kryptoměn pak samozřejmě láká investory i z řad laické veřejnosti, protože v něm mnozí vidí příležitost, jak rychle vydělat peníze. Mnozí pak investují bez řádných úvah a znalostí všech rizik, často si na to půjčí, což nevyhnutelně vede k tomu, že část růstu kryptoměn je ve své podstatě bublinou.

Ale tak už to s novými technologiemi bývá, zpočátku neinformované nadšení vyžene sektor nad racionální úroveň a poté nastanou nutné korekce. Kryptoměny velmi pravděpodobně čeká podobný osud.

Pokud vás zajímá investování do kryptoměn, měli byste začít tím, že si nastudujete, jak fungují a jak se s nimi nakládá. Když chcete tyto měny držet v osobním vlastnictví, musíte jim porozumět, jinak byste o ně mohli snadno přijít, přičemž vzhledem k jejich podstatě neexistuje nikdo, kdo by pak mohl vaše chyby napravit. Transakce jsou nevratné a do velké míry anonymní.

Dále je třeba si pečlivě vybírat, do jaké měny peníze investujeme. Růst hodnoty nemusí nutně znamenat, že daná měna jistě má zářnou budoucnost. A v neposlední řadě je třeba si dobře uvědomit všechna rizika, která jsou s investováním spojená. Jako vždy platí, že je možné peníze vydělat, ale i prodělat.

Komentáře