Neměl zemřít, stala se chyba. Saúdové zřejmě přijdou s novou verzí smrti novináře

Zahraniční

Zprávy / Zahraniční 212 Zobrazení komentářů

Neměl zemřít, stala se chyba. Saúdové zřejmě přijdou s novou verzí smrti novináře

Rijád - Zmizení novináře a kritika saúdského režimu Džamála Chášakdžího z konzulátu v Istanbulu brzy přestane být záhadou. Podle informací amerického deníku Wall Street Journal Rijád přizná, že Chášakdží na konzulátu zemřel. Ale s tím, že někdo z lidí, kteří jej zadrželi a vyslýchali, udělal chybu a překročil své pravomoci.

Jinými slovy novinář, známý svými komentáři odmítajícími represivní metody saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána, měl být zřejmě jen unesen, přepraven do Saúdské Arábie a tam uvězněn. Stejně jako mnoho jeho kolegů, které korunní princ nechal zatknout během uplynulého roku za kritické poznámky na veřejnosti nebo na sociálních sítích.

Spisovatel literatury faktu Karel Pacner, který se věnuje tajným službám, řekl Aktuálně.cz, že verze s neočekávanou a nezamýšlenou smrtí opozičního žurnalisty není vyloučená.

"Takových případů se stala v minulosti řada. Stačí, když někdo z těch, kteří dotyčného vyslýchají, příliš udeří. Nebo může zadržený upadnout a rozbít si lebku. Při surovém výslechu k tomu není nikdy daleko," soudí Pacner.

Turečtí policisté v pondělí vstoupili na saúdskoarabský konzulát v Istanbulu, diplomaté jim umožnili prohlídku.& Výsledek zatím není znám, experti se zaměřili na chemikálie. Policie chce také prohlédnout rezidenci saúdskoarabského konzula, který v úterý odletěl do Rijádu.

Chášakdží je pohřešován od 2. října, kdy si přišel na konzulát vyřídit dokumenty kvůli rozvodu a zamýšlenému sňatku s tureckou snoubenkou.

Tělo rozřezali nebo rozpustili

Turečtí vyšetřovatelé uvedli pro agenturu Reuters, že mají audiozáznam svědčící o mučení a smrti novináře. Není jasné, odkud pochází. Buď turecké bezpečnostní složky místnosti v budově odposlouchávaly, nebo odešel záznam z Chášakdžího chytrých hodinek do jeho mobilu, který venku před konzulátem držela v ruce snoubenka.

Turci také tvrdí, že 2. října ráno přiletělo z Rijádu patnáct saúdskoarabských občanů, později identifikovaných jako příslušníci tajné služby. V autech přijeli na konzulát a byli tam v době příchodu Chášakdžího. Večer zase odletěli zpět do Saúdské Arábie. Mezi nimi byl i forenzní expert.

Muže podle vyšetřovatelů vrazi buď rozřezali, nebo rozpustili v kyselině. Nejmenovaný turecký úředník dnes americké televizi CNN řekl, že šlo právě o rozřezání na kusy.&

"Nepochybuji, že něco takového musel zorganizovat někdo ze saúdskoarabského státu. Saúdové jsou velmi krutí i doma. Zpravodajské služby nedemokratických zemí používají veškeré metody, které existují," říká Pacner.

Bojkot "Davosu v poušti"

Americký prezident Donald Trump v pondělí po telefonickém rozhovoru se saúdskoarabským králem Salmánem uvedl, že monarcha o osudu Chášakdžího naprosto nic neví a že čin mohli spáchat "darebáčtí vrazi" (anglicky "rogue killers"). Do Rijádu kvůli tomu přiletěl ministr zahraničí USA Mike Pompeo na mimořádnou návštěvu.

Mezitím případ dopadá na saúdskoarabskou ekonomiku a pověst království ve světě. Mnoho podnikatelů a představitelů velkých firem zrušilo účast na prestižní říjnové konferenci Saudi Future Initiative, které se přezdívá "Davos v poušti". Účast odvolali v posledních hodinách například Diane Greenová z vedení technologického gigantu Google nebo ředitelé bank JPMorgan Chase a Credit Suisse.

A podobně i americké lobbistické firmy najaté Saúdskou Arábií na zlepšení jejího obrazu v USA ustupují od uzavřených kontraktů.

Podívejte se na video: Saúdskoarabský novinář vchází na konzulát

Komentáře